Prostředí a podmínky poskytování sociálně právní ochrany dětí

 

Významná část naší činnosti je vykonávána terénní formou v domácnostech pěstounských rodin, které doprovázíme. K návštěvám využíváme soukromé osobní automobily, u nichž vykazujeme pracovní jízdy počtem skutečně ujetých kilometrů. Pracovníci vykonávající sociálně-právní ochranu mají platný řidičský průkaz a jsou aktivními řidiči.

K výkonu sociálně-právní ochrany využíváme také prostory na adrese nám T. G. Masaryka 1130/18, Poděbrady, 4. patro.  Vstup do budovy je bezbariérový, do 4. patra je možné využít výtahu. Spojení vlakem z vlakového nádraží vzdálenost 70 m, spojení autobusem z autobusového nádraží 50 m. Přímo před budovou je placené parkoviště (5 Kč/hodina), před nádražím je placené parkoviště (10Kč/den).

Pro výkon sociálně-právní ochrany jsou využívány tyto místnosti:

–         kancelář koordinátora pěstounské péče Mgr. Pavly Hovorkové

místnost o rozloze 20 m², vybavená pracovním stolem, nástavbou k pracovnímu stolu se 4 jednacími židlemi, uzamykatelnou skříňkou na spisy, knihovnou, skříňkami k uložení potřebných materiálů, věšákem. Dále je vybavena počítačem napojeným na počítačovou síť, pevnou telefonní linkou, klimatizací. Pracovnice má k dispozici notebook a mobilní telefon s navigací. Místnost je využívána sociálním pracovníkem jako jeho pracovna a zároveň v případě návštěvy klientů jako konzultační místnost. Místnost poskytuje důstojné prostředí a v případě jednání dostatečné soukromí.

Sociální pracovník má k dispozici tiskárnu, kopírku, skener a laminovací přístroj v místnosti naproti jeho kanceláři.

–         kancelář koordinátora pěstounské péče Mgr. Jany Skálové a psycholožky Mgr. Marie Šťastné

místnost o rozloze 21,05 m², vybavená 2 pracovními stoly s nástavbou se 4 jednacími židlemi, uzamykatelnými skříňkami na spisy, knihovnou, skříňkami k uložení potřebných materiálů, šatní skříní a věšákem. Dále je vybavena 2 počítači napojeným na počítačovou síť, pevnou telefonní linkou, klimatizací.  Každá pracovnice má k dispozici notebook a mobilní telefon s navigací. Místnost je využívána sociálním pracovníkem jako jeho pracovna a zároveň v případě návštěvy klientů jako konzultační místnost. Místnost poskytuje důstojné prostředí a v případě jednání dostatečné soukromí, které je zaručeno nepřítomností druhého pracovníka v době jednání nebo přesunutím jednání do jiných prostor (vzdělávací místnost, herna atd.).

Obě pracovnice má k dispozici tiskárnu, kopírku, skener a laminovací přístroj.

–         vzdělávací místnost

místnost o rozloze 42,3 m² je vybavena pracovním stolem a křeslem pro lektora, 8 lavicemi, 16 židlemi, kuchyňskou linkou, lednicí, mikrovlnnou troubou, 2 varnými konvicemi, nádobím, věšákem, odkládacím stolkem na použité nádobí, flipchartem s fixy, stacionárním dataprojektorem s plátnem. Dále je zde klimatizace, připojení počítačové sítě, pevná linka, odpadkové koše na třídění odpadu. Místnost je využívána zejména pro školení pěstounů, doučování dětí.

–         kuchyňka

místnost o rozloze 15,45 m² vybavená kuchyňskou linkou s nádobím, lednicí, mikrovlnnou troubou, myčkou, varnou konvicí, stolem se 4 židlemi. Místnost je využívána zejména pro přípravu občerstvení na vzdělávání.

–         herna

místnost o rozloze 33,8 m² vybavená dětským stolem se 3 dětskými židlemi, lavicí se 4 židlemi, magnetickou tabulí, přebalovacím pultem s přebalovací podložkou, odpadkovým košem, věšákem, dětskou jídelní židličkou, pohovkou, televizním stolkem, televizí, X-boxem, kobercem, úložnou otevřenou skříňkou na hračky a hry pro děti, kufříkem s výtvarnými potřebami. Místnost je využívána zejména v době školení pěstounů v případě, že potřebují po tuto dobu zabezpečit děti. Dále pak v době, kdy pěstouni potřebují zajistit osobní péči o svěřené děti. Místnost je také využívána v případě, že se pěstouni potřebují domluvit se sociálním pracovníkem, nebo mají zde v místě domluvenou odbornou konzultaci s psychologem či jiným odborníkem. Místnost je vybavena klimatizací.

–         WC (muži, ženy)

místnosti o rozloze 19,35 m² jsou zpřístupněny klientům v případě návštěvy všech výše jmenovaných prostor. Hygienické zázemí odpovídá počtu zaměstnanců i počtu osob v době školení a řídí se obecně platnými předpisy v oblasti hygieny.

Bezbariérovou toaletu je možno využít v přízemí budovy. Zde také funguje vrátnice se zajištěním 24-hodinového provozu. Zaměstnanci vrátnice nasměrují příchozí klienty na sídlo pověřené osoby.

Všechny místnosti jsou označeny tabulkami s jejich názvem pro snadnější orientaci. Na chodbě u výtahu je umístěna poštovní schránka sloužící také jako schránka důvěry. Její obsah je vybírán každý všední den.