Tisková zpráva Šikovné ruce našich seniorů 2019

Když lyské středisko pečovatelské služby Centra sociálních a zdravotních služeb Poděbrady o.p.s. uspořádalo před lety výstavu prací členů klubů důchodců z Lysé nad Labem a okolí, nikdo nepředpokládal, jak velká a oblíbená akce se z toho stane.

V letošním roce se uskuteční již dvacátý ročník soutěže a výstavy Šikovné ruce našich seniorů. Téměř tisíc šikovných seniorů do ní přihlásilo víc jak tři tisíce prací.

Výstava proběhne souběžně s výstavami Senior – Handicap: aktivní život, Lázeňský veletrh a Růžová zahrada od čtvrtka 13. června do neděle 16. června. V hale C výstaviště v Lysé nad Labem, na ploše čtyř tisíc metrů čtverečních, návštěvníci uvidí výrobky tradičních řemesel, ruční práce i umělecká díla. Samostatně jsou vyhlášeny fotosoutěž, literární soutěž a soutěž handicapovaných výtvarníků Svět mých radostí.

Všechny vystavené exponáty zhodnotí odborná porota, která udělí ceny v kategoriích klientů z domovů seniorů, klubů důchodců, pečovatelských služeb, jednotlivců a Hobby. Kromě cen v kategoriích udělí zvláštní ocenění hejtmanka Středočeského kraje, Výbor pro sociální věci Středočeského kraje, ministryně práce a sociálních věcí, Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova, Asociace poskytovatelů sociálních služeb, Česká asociace pečovatelské služby a Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady o.p.s. Rovněž návštěvníci udělí prostřednictvím ankety Cenu návštěvníka.

Ceny budou vítězům předány v rámci kulturních programů v pátek 14. června 2019 dopoledne, kdy s Boom Bandem Jiřího Dvořáka vystoupí Monika Absolonová, a odpoledne, kdy zazpívá Hana Zagorová.

V dalším doprovodném programu zahraje kapela Eso Míly Hartmana k tanci i poslechu, zatančí soubor country tanců při SPCCH Poděbrady či klub společenských tanců z Lysé nad Labem, senioři z Domova Na zámku Lysá nad Labem připravili společenské hry, představí se Aerobic TSK Dynamik Lysá nad Labem a lyské mažoretky, vystoupí soubor Svatojánek z MŠ U Broučků Milovice.

K propojení generací je vyhlášena dětská výtvarná soutěž, která bude vyhodnocena v neděli 16. června odpoledne, a to s vystoupením dětského pěveckého sboru ZUŠ Františka Antonína Šporka Lysá nad Labem.

V rámci odborného programu proběhne setkání poskytovatelů sociálních služeb, budou tu stánky Ministerstva práce a sociálních služeb a krajského úřadu Středočeského kraje s poradenskými službami, připraveny jsou ukázky tréninku paměti a šachový koutek. Zde v sobotu před polednem proběhne autogramiáda českého šachového velmistra a seniorského mistra světa 2018 Vlastimila Jansy. Dále zde budou tvořivé dílny pro děti i dospělé a ukázky různých výtvarných technik a řemesel (quilling, pergamáno, zdobení vajec slámou, práce se šustím, enkaustika, práce se dřevem, malování na hedvábí, háčkovaná krajka, paličkování, frivolitky, háčkování, šití šperků z korálků, šití látkových dekorací, vizovické pečivo, patchwork, šperky z polymerových hmot, drátování, plstění…).

Protože se jedná o jubilejní ročník, vychází kniha mapující celou dvacetiletou historii soutěže Šikovné ruce našich seniorů s názvem: :Já mám ruku, ty máš ruku, obě šikovné“.

V sobotu 14. června od 10.30 hodin se uskuteční společné posezení vystavovatelů, organizátorů a příznivců akce se vzpomínáním na předchozí ročníky. Zahraje k tomu Městská hudba Františka Kmocha z Kolína.

Výstava Šikovné ruce našich seniorů otevře své brány od 13. do 16. června vždy od 9 do 17 hodin.

 


Výsledky soutěže Šikovné ruce našich seniorů


Vyhodnocení literární soutěže

 

Vyhodnocení literární soutěže na téma Podej mi ruku, půjdeme spolu

 

Téma Podej mi ruku, půjdeme spolu zaujalo evidentně daleko více básníky nežli prozaiky. Zatímco básní bylo přihlášeno 63 od 29 autorů, v próze to bylo pouhých 17 prací od 13 autorů. A navíc úroveň básní vysoce převyšovala kvalitu prozaických příspěvků.

Našly se ovšem velmi hodnotné práce. V próze to byly povídky obou oceněných. V poezii měla porota velmi nelehký úkol, protože pěkných básní přečetla celou řadu. Překvapením byly básničky stojednaleté paní Miroslavy Mynaříkové, které se sice zcela nestrefily do vyhlášeného tématu, zato zaujaly roztomilým humorem.

Proto se porota rozhodla udělit jí zvláštní cenu. V kategorii próza pak udělila

pouze dvě ceny, ale v kategorii poezie ceny čtyři.

 

Zvláštní cenu uděluje porota stojednaleté paní Miroslavě Mynaříkové ze Vsetína za básně Trampování světa a Kryštof Kolumbus

 

V kategorii PRÓZA uděluje:

První cenu Jiřímu Baborskému z Bechyně za povídky Magnet a Zázrak.

Druhou cenu Jindřichu Malšínskému z Horní Plané za povídky Láska kvete v každém věku.

 

V kategorii POEZIE uděluje:

První cenu Martě Francové z Prahy 2 za báseň Navždy spolu

Druhou cenu Blance Fialové z Kytína za báseň Výzva

Dvě třetí ceny Jindře Lírové z Mělníka za báseň Výročí a Petru Šulistovi ze Strakonic za básně Na lásku není nárok právní a Touha je nepokoj

 

Na všechny autory se samozřejmě nedostalo. Nicméně je třeba jim všem vyslovit za jejich psaní a především odvahu přihlásit se do soutěže uznání. Vždyť je to krásné podělit se o svůj vnitřní, intimní svět s ostatními.

A třeba i formou „domácího úkolu“, který si dali například senioři z Kurojed. I když se neumístili na předních místech, přeci vznikly sympatické verše.

Porotci

Jan Řehounek

Honza Mandelík

 

 


Vyhodnocení soutěže Svět mých radostí

Soutěže se zúčastnilo 46 autorů a 5 autorských kolektivů se 112 pracemi.

 

Oceněni v soutěži Svět mých radostí byli:

Šárka Hojaková z Prahy 7 za soubor obrazů

Ludovít Herda ze Svojšic za čajovou soupravu

Jana Pivarčová z Červeného Hrádku za soubor keramických kachlů

Jiří Pelc ze Zavidova za fotografii Motýl

Josef Pospíšil z Horní Poustevny za Věnec

Alena Emanovská ze Zavidova za fotografii Kapka

Zdenka Vláčilová z Prostějova za kresbu Pes

Nikola Sehnalová z Poděbrad za malbu Slunce